• slajd.a
  • slajd.i
  • slajd.b
  • slajd.c
  • slajd.d
  • slajd.e
  • slajd.f
  • slajd.g
  • slajd.h

Inne artykuły:

Nadchodzące wydarzenia:

Brak wydarzeń

Nasze Plakaty:

28,10,0,50,1
600,600,60,1,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Powered By Creative Image Slider
Godka krakowska- festiwal gwary i tradycji- amfiteatr przy ZSP w Modlnicy - 17 czerwca 2018
Festiwal Godki Krakowskiej
Podgląd
Dożynki parafialne w Czajowicach
Dożynki parafialne w Czajowicach
Podgląd
Dożynki Parafialne w Tomaszowicach
Podgląd
Piknik Rodzinny w Będkowicach
Podgląd
Dożynki w Będkowicach
Podgląd
Eko piknik
View Image
Dożynki sołeckie w Giebułtowie 2018
Dożynki sołeckie w Giebułtowie 2018
View Image

Nasz QR kod:

Nasz facebook:

 

 

 

„Krakowska Godka - Modlnica 10 września 2017”

Festiwal gwary i tradycji krakowskiej „Krakowska Godka 2017” – konkursy artystyczne już ruszyły

 

Festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn: tradycji i lokalnej gwary. Jego główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki. Organizatorom wydarzenia zależy szczególnie na zainteresowaniu młodzieży ich lokalną tradycją, zachęceniu do poznania i kultywowania  gwary dziadków. Nie zamykają się  jednak wyłącznie na dawny folklor, celem jest także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia.

Wzorem poprzednich lat festiwal współtworzą wszyscy, którzy podejmą rękawicę i wezmą udział w licznych konkursach artystycznych, których finał będzie miał miejsce w Modlnicy, 10 września.
Już teraz można zgłaszać swój akces do konkursu teatralnego, filmowego, poetyckiego, na „ Najbardziej wygadaną parę” i „Gwary krakowskiej”.
Konkurs filmowy skierowany jest do młodzieży i polega na filmowym zapisie gwarowej opowieści, wypowiedzi, wspomnienia, gawędy, rozmowy z inną osobą, relacji z wydarzenia, historii rodziny. 
Biorący udział w konkursie poetyckim do końca czerwca muszą przesłać tekst napisany krakowską gwarą miejską, może to być fraszka, wiersz czy życzenia z okazji różnych uroczystości rodzinnych.
W konkursie „Gwary krakowskiej” gawędziarze, mówcy, duety i tria będą mogli zaprezentować swoje gawędy, skecze czy scenki humorystyczne posługując się wyłącznie godką.
W tym roku o tytuł „Najbardziej wygadanej pary” powalczą duety składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci, dowolnego wieku, rywalizując w zabawnym teście sprawdzającym ich znajomość krakowskiej gwary.
Konkurs teatralny należy do ulubionych i w tym roku młodzi adepci sceny będą mogli pokazać się w scenie z „Wesela” S. Wyspiańskiego. Uczniom szkół ponadpodstawowych będą partnerować (podobnie jak w ubiegłym roku) zawodowi aktorzy, na co dzień grający w krakowskich teatrach, a  jurorami będą znani teatralni twórcy i znawcy tematu.
Zabawa nie była by pełna gdyby oprócz czegoś dla duszy nie zaproponowano czegoś dla ciała. Wszystkich zapraszamy do powalczenia o laury w konkursie kulinarnym i przygotowanie najsmaczniejszego i najpiękniejszego kołacza tradycyjnego, wiejskiego, krakowskiego i weselnego ciasta.
Podczas festiwalu zostaną ocenione i nagrodzone nie tylko najpiękniejsze tradycyjne ludowe stroje ale także te nim inspirowane. Czekamy na ciekawe stylizacje czerpiące z bogatej tradycji.

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem, już samo spotkanie z nimi to prawdziwa przyjemność. Na zwycięzców i laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu www./krakowskagodka.pl.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do wspólnej zabawy bo przecież bez Krakowiaków festiwal kultury krakowskiej nie będzie miał sensu.

Organizatorem tegorocznego festiwalu Krakowska Godka 2017  jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z Gminą Wielka Wieś.
Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.
Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury i Powiatu Krakowskiego.

 

 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Na tej stronie używamy cookies aby dostarczać najlepiej spersonalizowaną treść dla naszych odbiorców. Możesz przeczytać naszą Politykę Prywatności.

Kliknij przycisk Akceptacja aby potwierdzić zapoznanie się z informacją i wyrazić zgodę na uzywanie cookies.